Zostań bohaterem Jira

By in
Zostań bohaterem Jira

Niezależnie od tego jak zaawansowanym administratorem jesteś, zawsze znajdzie się obszar, w którym możesz podnieść swoje umiejętności. Najlepiej czerpać wtedy z doświadczeń innych. Zachęcam do zapoznania się z darmowym e-bookiem „Be a Jira Hero”, który zawiera 35 krótkich porad napisanych przez adminów dla adminów.

Jedną z największych zalet Jira jest możliwość niemal dowolnego dostosowania jej do swoich potrzeb. Jednak mnogość możliwości może być przytłaczająca, warto więc zapoznać się z najlepszymi praktykami, które ułatwią rozwijanie i zarządzanie Twoją instancją Jira. Cała książka dostępna jest TU, poniżej natomiast kilka porad, które wydają mi się szczególnie ważne.

Beware of over-customizing Jira. Reuse as much as you can.

Zasada ta tyczy się zarówno dodawania pól na ekranach, tworzenia nowych customfieldów jak i instalowania dodatków. Najpierw ustal jak bardzo dany element jest niezbędny oraz czy nie da się go zastąpić już istniejącym. Każde nowe pole czy dodatek może spowolnić działanie Twojej Jiry.

Set some time for weekly maintenance

Zaplanuj czas na rutynowe prace administratora – przegląd zapomnianych czy zduplikowanych zadań, nieużywanych projektów czy pól. Poza tym warto też odwiedzić sekcję Troubleshooting and support tools (Jira Administration -> System -> Troubleshooting and support tools), gdzie sprawdzimy health checki naszej instancji czy wykonamy analizę logów. Dodatkowo raz na jakiś czas proponuję wykonać Integrity Checker (Jira Administration -> System -> Integrity Checker), który pokaże ewentualne nieprawidłowości w relacjach między zadaniami, problemy dotyczące workflows etc. No i oczywiście reindex (Jira Administration -> System -> Indexing). W ciągu dnia można uruchomić go w tle, a poza godzinami pracy włączyć wersję full, która przebuduje indeks od nowa, jednak korzystanie z Jira będzie przez ten czas niemożliwe.

Keep workflows simple for the user

Workflow`y powinny ułatwiać pracę, być jak najbardziej intuicyjne i użyteczne. 15 statusów i 30 tranzycji do wyboru może przytłoczyć każdego. Postaraj się ograniczyć wybór dla danego użytkownika pod względem jego roli w projekcie i uprawnień.

Consider versioning workflows

Zdecydowanie cenna uwaga. Wersjonowanie powinno dotyczyć nie tylko wokflows ale także screenów i innych obiektów wykorzystywanych w projektach. To nasze koła ratunkowe kiedy zmiany zajdą zbyt daleko. Przy dużym skompliowaniu konfiguracji Jira łatwo się pogubić i utonąć w morzu customizacji.

Create customized dashboards for users with different needs

Użytkownicy, Ty także, powinni mieć szybki dostęp do zadań, nad którymi pracują. Dobrze skonfigurowany dashboard pozwala śledzić postęp pracy w jednym miejscu, bez tracenia czasu na poszukiwania zagubionych tasków.

Get a full menu of Jira shortcuts

Skróty klawiszowe znacznie przyspieszą Twoją pracę. Za pomocą jednego czy dwóch kliknięć możesz przejść do swojego dashboardu, raportu czasu, skomentować czy utworzyć zadanie. Warto podzielić się tym i innymi dobrymi nawykami z resztą użytkowników. Szanuj czas swój i innych:)

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *