Podcast: Rachel Wright

By in
Podcast: Rachel Wright

Dzisiejszym gościem Jira for the People jest Rachel Wright. Jeśli jesteś lub planujesz zostać administratorem Jira na pewno natknąłeś się na jej materiały w internecie. Rachel pomaga wypracowywać najlepsze praktyki, chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Jednak jej prywatna strona jest jeszcze bardziej interesująca. Wybrała bowiem życie podróżnika.

Rachel pochodzi z Ameryki, napisała Jira Strategy Admin Workbook, założyła też Industry Templates, LLC. Jest również regularnym prelegentem na wydarzeniach dotyczących stack`u Atlassian, na forum jest Liderem Społeczności (Atlassian Community Leader), tworzy też kursy dla początkujących i zaawansowanych administratorów Jira. Jej przygoda z tym narzędziem zaczęła się w 2011 roku, dwa lata później została administratorem, a w 2016 zdobyła certyfikat Atlassiana, zdając egzamin jeszcze w wersji beta.

Ze znanego…

Rachel w swoich materiałach przestrzega przez wejściem w Jirowe bagno (the Jira swamp:). Dobre praktyki, automatyzacja i odpowiednia metodyka pozwoli uniknąć tego niebezpieczeństwa oraz zbudować i utrzymać czystą, dobrze uporządkowaną instancję. Rachel doradza nie tylko co robić, ale przede wszystkim czego NIE robić, co często jest nawet ważniejsze.

Odziedziczyłam aplikację w najgorszym stanie, jaki możesz sobie wyobrazić. Wszystko co mogło być zrobione źle, było zrobione źle. Na początku uczyłam się przez powielanie tych błędów, a potem przez naprawianie ich. Zaczęłam spisywać powody, dla których dana konfiguracja jest zła oraz jak można ją naprawić. I wiedziałam, że nie mogę być jedyną osobą, która odziedziczyła tak straszną konfigurację.

To był początek książki, która teraz może oszczędzić dużo czasu i nerwów administratorom Jira.

…w nieznane

Jak widzicie Rachel kocha porządek, powtarzalne wzorce i sprawdzoną metodykę. I tu sprawy stają się bardziej ciekawe. O ile z jednej strony Rachel trzyma się tego co znane, sprawdzone i bezpieczne, o tyle z drugiej wybrała życie w drodze. Jest pełnowymiarowym podróżnikiem.

Kiedyś mój partner i ja pomyśleliśmy, że byłoby super mieszkać gdzieś indziej. Nie mogliśmy się jednak zdecydować. Zrobiliśmy nawet kilka wycieczek do innych stanów, żeby sprawdzić czy będzie się nam tam podobać, ale wciąż nie byliśmy pewni. „Co teraz?” zapytaliśmy siebie nawzajem. Odpowiedź przyszła naturalnie, „Kupmy campera, odkrywajmy Stany Zjednoczone i jeśli po drodze znajdziemy miejsce, które się nam spodoba, być może zostaniemy właśnie tam”.

Rachel żyje w camperze od siedmiu lat, zmienia miejsce co trzy miesiące (choć czasami również raz w tygodniu) i cieszy się życiem w drodze. I jedyną rzeczą której jej naprawdę brakuje jest… wanna. Nie postrzega ona swojego stylu życia jako aktu odwagi czy ryzyka, ale w mojej opinii jest to coś niezwykłego.

Następny przystanek

Autorka wydała właśnie kurs dla zaawansowanych administratorów Jira oraz skończyła nagrywanie kursu administracji Jira Service Management, który ukaże się niebawem. Podczas gdy ma nieskończoną ilość pomysłów na materiały dotyczące narzędzi Atlassiana, chciałaby również napisać książkę o życiu w Camperze. Powodzenia Rachel!

A poniżej możecie zapoznać się z tym, co stworzyła do tej pory:

Jira Strategy Admin Workbook
Industry Templates, LLC
Jira: Basic Administration course
Jira: Advanced Administration course

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *