Losy Data Center w rękach społeczności

By in
Losy Data Center w rękach społeczności

Czy Jira Data Center podzieli los Jiry Server? Być może to pytanie w ogóle nie pojawiłoby się w głowach użytkowników, gdyby nie społeczność Atlassiana. Po ostatniej dwudniowej konferencji Team’22, na której nie pojawiła się nawet wzmianka na temat rozwoju tego produktu, Rodney Nissen (znany też jako The Jira Guy) napisał świetną krytykę pod jeszcze lepszym tytułem: „Atlassian, musimy porozmawiać o Data Center”. Zobaczcie co wydarzyło się potem.

Po raz kolejny społeczność Atlassiana pokazuje, jak ważną jest częścią tego ekosystemu. Przy całym zrozumieniu dla filozofii cloud-first, przemilczenie planów dotyczących rozwoju Data Center wzbudziło burzliwą dyskusję. Zaczęło się od wpisu The Jira Guy, który jak się okazało zwerbalizował obawy wielu użytkowników z całego świata. W skrócie: polityka Atlassiana nie daje pewności, że produkt będzie rozwijany. I nie chodzi tu nawet o dorównanie tempa wersji Cloud. Nie, tu chodzi o rozwój w ogóle.

Chwilę potem Biro Florin z Jexo.io zamieścił na LinkedIN ankietę, w której zapytał użytkowników czy według nich Atlassian zakończy wsparcie dla DC. Wyniki? 2/3 osób uważa, że są ku temu wyraźne przesłanki.

Wreszcie Gosia Kowalska, dyrektor produktu Data Center napisała odpowiedź, starając się rozwiać wątpliwości społeczności. Przekonuje w niej, że Atlassian nie zamierza kończyć wsparcia dla aplikacji, co więcej będzie starał się zaadresować najbardziej krytyczne dla użytkowników obszary: „Performance and scale”, „Security and compliance” oraz „Infrastructure and operation”. Niepokój budzi jednak zdanie „Każda funkcja czy rozszerzenie, które jest na naszej publicznej roadmapie będzie dowieziona nawet i wspierana, nawet jeśli wychodzi poza ramy naszej strategii”. Co o tym myślicie? Czy to nie brzmi jak “Dokończymy tą roadmapę, nawet jeśli będzie to kosztować więcej niż zakładamy, ale nie oczekujcie nic więcej ponad to”.

Dokładnie taką wątpliwość wyraził w kolejnym artykule The Jira Guy. Zachęcam do przeczytania zarówno jego tekstu jak i dyskusji na forum społeczności.

Co dalej?

Moim zdaniem rozsądne byłoby zorganizowanie sesji Q&A, co zresztą zasugerowałem w jednym z komentarzy. Cieszy fakt, że ze strony Atlassiana szybko podało zapewnienie zorganizowania spotkania AMA (Ask Me Anything) w niedalekiej przyszłości.

Dziękuje za Twój czas poświęcony na przeczytanie artykułu. Zapraszam do wyrażenia swojej opinii.
autor zdjęcia Javier Allegue Barros

One Comment
  1. DC could end up being an albatross aroud Atlassian’s neck. It won’t increase growth, and so it may end up being sold to a third-party that focuses on high secuity clients. Personnel who know how to work in the backend may be more difficult to find, because the growth isn’t there. I don’t see it having a long-term future with Atlassian.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *