W dzisiejszym poście opowiem o swoich spostrzeżeniach na temat roli, jaką jest administrator Jira. Uznałem jednak, że wyjdę poza swoją perspektywę i zapytałem również o zdanie społeczność Atlassiana. Efekt znajdziecie poniżej.
Wygląda na to, że mamy obecnie świetny czas, na rozpoczęcie pracy jako administrator Jira. Próg wejścia jest stosunkowo niski (ze względu na popularność platformy Jira Cloud), a zapotrzebowanie na administratorów Jira na rynku wysokie (ze względu na jego ciągłą cyfrową transformację).
– W czasach chmury Atlassiana najważniejsza jest umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy. Kwalifikacje administratora systemu nie są już wymagane – pisze Klaus Hartmann, administrator Jira i entuzjasta No-Code. – W zasadzie każdy może zostać dobrym administratorem Jira.
Zgadzam się w pełni z Klausem. Jednak już odrobina doświadczenia z administracją systemu daje sporą przewagę na rynku. Administrator Jira to nie tylko osoba, która konfiguruje przepływy pracy, ekrany, przyznaje użytkownikom dostępy czy instaluje nowe dodatki. Stanowisko to zawiera w sobie wiele aspektów, a jednym z najważniejszych jest sposób myślenia. To chęć znalezienia równowagi pomiędzy potrzebami użytkowników, interesami firmy i dobrze zaprojektowaną instancją Jira.
Ale od czego tak naprawdę zacząć?
Rozpocznij lokalnie…
Żeby zrozumieć potrzeby użytkowników, warto wejść w ich buty: utwórz konto z podstawowymi uprawnieniami i pobaw się trochę podstawowymi funkcjami Jiry. Nie bój się zadawać pytań – wrażenia innych użytkowników na temat instancji Jira, na której pracujecie, mogą być dla Ciebie wskazówką. Następnie możesz przełączyć się na administratora projektu i powtórzyć ten proces.
…i złap podstawy
– Moim najlepszym narzędziem do nauki była społeczność Atlassian i grupy na FB. Myślę, że nasza społeczność ma najlepszą bazę wiedzy – mówi Aaron Geister, który dzielnie kroczy ścieżką administratora Jira.
Cóż, to prawda! Warto oprzeć się na doświadczeniach innych użytkowników. Ale zachęcam też do gruntownego przerobienia dokumentacji – jest przejrzysta i prosta. Co więcej, udostępniłem kilka dodatkowych materiałów i linków w jednym z poprzednich postów. To z kolei prowadzi nas do kolejnego kroku, jakim jest…
Certyfikacja
Odrobina stresu, presja czasu i znajomość obszarów, w których nie czujesz się komfortowo – tego właśnie potrzebujesz. Egzaminy Atlassiana to świetny sposób na usystematyzowanie tego, co już wiesz i zrozumienia na czym musisz się bardziej skupić. Polecam zacząć od najłatwiejszego ACP-610 lub ACP-620, czyli administracja projektowa w Jira Data Center i Cloud. Posiadanie tych dwóch certyfikacji może być przydatne również z innych powodów. To pierwsze kroki na drodze do zostania Atlassian Certified Expert.
Bądź częścią społeczności
Istnieje wiele sposobów na zaangażowanie się w społeczność Atlassiana. Dziel się swoją wiedzą w artykułach, komentuj posty, podpowiadaj rozwiązania, bierz udział w wydarzeniach. Blog JiraForThePeople jest moim wkładem, cieszę się, jeśli jest dla Ciebie przydatny:)
Czasami jest ciężko
Oczywiście Jira ma swoje ograniczenia, ale tak naprawdę należy wystrzegać się braku asertywności. Swojej asertywności:) Najprostszym sposobem na uniknięcie bałaganu w Jira (lub bagna, jak lubi to nazywać Rachel Wright) jest domyślnie mówić „nie”, dopóki w pełni nie zrozumiesz potrzeb użytkowników. Pamiętaj, że to Ty jesteś administratorem, a nie osobą, która prosi o zmianę. A utrzymanie wdrożonych rozwiązań będzie spoczywać na Twoich barkach.
– Każdego dnia mieliśmy tyle próśb o zmianę przepływów pracy, niestandardowych pól, ekranów, schematów i tak dalej – mówi Yogita Chhaya, administrator Jira, która brała udział w transformacji Agile w swojej firmie. – Produkty Atlassian są świetne, ale firmy powinny korzystać z nich inteligentnie i nie komplikować zanadto.
Ale się opłaca
– Powiedziałbym, że systemy Atlassiana to moje ulubione środowisko pracy. To moja pasja – mówi Aaron.
Również chcecie podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat? Zapraszam do komentowania!
Cześć
Podoba mi się część artykułu, która mówi o postawieniu się w roli użytkownika. Admin Jiry powinien wiedzieć jak użytkownicy aplikacji z niej korzystają. To pomaga w:
– lepszym identyfikowaniu ich problemów i potrzeb
– lepszym doradzaniu rozwiązań opartych o dobre praktyki
– lepszym zrozumienia Jiry przez użytkowników
Co w konsekwencji prowadzi do bardziej uporządkowanej aplikacji, którą łatwiej się zarządza.
Poza tym, jeśli samemu doradza się dobre praktyki to, gdy ktoś poza nie wychodzi, łatwiej powiedzieć NIE 😉