Jak zostać certyfikowanym administratorem Jira

By in
Jak zostać certyfikowanym administratorem Jira

W dzisiejszym poście dowiecie się jak przygotować się do zdobycia ACP-120, czyli certyfikatu administratora Jira Cloud. Opowiem Wam jakie materiały pomogły mi zdać ten egzamin i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Od kilku lat Atlassian daje możliwość zdobycia certyfikacji z administrowania swoimi produktami. Egzaminy te są świetnym sposobem na potwierdzenie swoich umiejętności i zwiększenie wartości na rynku pracy. Skorzystają na nich również doświadczeni administratorzy, bowiem przygotowania usystematyzują ich wiedzę i wypełnią jej ewentualne luki. Egzamin ACP-120, o którym dziś mowa, trwa 180 minut. Zawiera 70 pytań, a odpowiedzieć poprawnie trzeba na 65% z nich. Atlassian sugeruje, aby do testu podchodziły osoby z co najmniej dwuletnim doświadczeniem, ale myślę, że przy odpowiednim przygotowaniu, staż może być krótszy.

Jak się przygotować?

Pomimo, że egzamin zawiera jedynie pytania testowe, to poza wiedzą teoretyczną, potrzebna będzie praktyka i trochę doświadczenia. Na początek warto zapoznać się z zakresem certyfikacji.

Teoria

Waszym punktem startowym powinien być Learning Path. Znajdziecie tam kilka tematycznych kursów, które pozwolą Wam usystematyzować wiedzę i namierzyć ewentualne braki. Większość materiałów jest darmowa, a chętni mogą dodatkowo zainwestować w kurs dedykowany Jira Cloud. Oprócz tego, że znajdują się tam rady odnośnie samego egzaminu, autorzy dają również 30-dniowy dostęp do specjalnie przygotowanej instancji Jira Cloud i kilka zadań praktycznych. Oczywiście Jira Cloud można sobie również założyć samemu, nic to nie kosztuje. Oprócz kursów warto przebrnąć przez oficjalną dokumentację i próbować samemu odwzorować podane tam przykłady. I tak dochodzimy do kluczowej części przygotowania, którą jest…

Praktyka

Klikanie, klikanie, klikanie. Zajrzyj w każde miejsce Twojej instancji Jira Cloud, sprawdź na własnej skórze, za co odpowiedzialne są poszczególne ustawienia. Zaloguj się na konta administratora, użytkownika, testuj uprawnienia i tak dalej. Najlepiej używać Jiry bez zainstalowanych pluginów oraz w języku angielskim, żeby mieć świadomość jak aplikacja działa w swojej podstawowej formie. To będzie testowane na egzaminie.

Warto również zajrzeć na forum Atlassian Community, żeby wymienić się doświadczeniem z użytkownikami, którzy egzamin mają już za sobą. Lektury dodatkowe, takie jak „Be a Jira Hero ebook” też są mile widziane.

Dla tych, którzy potrzebują jeszcze nieco motywacji, zapraszam do przesłuchania wywiadu z Katarzyną Pawlak (Apps Manager w Deviniti), która ma już na swoim koncie trzy certyfikaty Atlassiana. Wątek egzaminów pojawia się w 10 minucie, ale zachęcam do wysłuchania całości. Można to zrobić TU.

Jeśli właśnie przygotowujesz się do egzaminu, życzę Ci powodzenia! W razie pytań zapraszam do kontaktu na contact@jiraforthepeople.com.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *