Czym jest reindex Jiry i czemu chcesz o nim pamiętać?

By in
Czym jest reindex Jiry i czemu chcesz o nim pamiętać?

Będąc administratorem Jira, zależy Ci na tym, żeby Twoja instancja działała szybko i sprawnie. Pomoże Ci w tym między innymi reindeksacja. Sprawdź czym jest i jak często ją wykonywać!

Dziś dowiesz się:

1. CZYM JEST REINDEKSACJA

2. PO CO JĄ WYKONYWAĆ

3. JAK CZĘSTO TO ROBIĆ?

4. JAKI RODZAJ REINDEKSACJI WYBRAĆ

CZYM JEST REINDEKSACJA

W uproszczeniu – to stworzenie podręcznej kopii bazy danych, która jest skonfigurowana tak, żeby jak najszybciej znajdować zadania. Indeks to zestaw przechowywanych lokalnie plików, do których Jira ma szybki dostęp, a wyszukiwanie w nim treści działa znacznie sprawniej niż bezpośrednie odpytywanie bazy danych.

PO CO JĄ WYKONYWAĆ

Kiedy dokonujesz modyfikacji w jednym z obszarów: Field configuration schemes, Custom fields, Apps czy Time tracking, należy odświeżyć projekty i zadania, żeby „widziały” Twoje zmiany. Jeśli tego nie zrobisz może się zdarzyć, że Jira będzie prezentowała nieaktualne dane, na przykład w wynikach wyszukiwania. Ponadto regularna reindeksacja poprawia wydajność aplikacji.

JAK CZĘSTO TO ROBIĆ?

Optymalnie warto wykonywać ją raz na kilka tygodni. Jednak jeśli wprowadzasz większe zmiany konfiguracyjne można ją robić nawet co weekend. Warto wiedzieć, że jeśli zmiany dotyczą tylko jednego lub kilku projektów, można wykonać reindeksację tylko dla nich. Co więcej, każda edycja zadania powoduje jego reindeksację.

JAKI RODZAJ REINDEKSACJI WYBRAĆ

1. Project reindex

Wiesz już, że jeśli zmiany dotyczą jednego lub kilku projektów ograniczasz proces tylko do nich (link). Jeśli chcesz zrobić reindeks globalny, to masz do wyboru dwie poniższe opcje.

2. Background reindex

Zostanie on wykonany „pod spodem” i który jest czasochłonny, ale pozwala korzystać z aplikacji.

3. Foreground reindex

Gdy natomiast chcesz zupełnie przebudować indeks i możesz sobie pozwolić na przerwę w działaniu Jiry, to skorzystaj z foreground-reindex, który jest znacznie szybszy. Obie opcje znajdziesz tu

OPTYMALIZACJA

Im większa instancja Jira, tym temat reindeksu staje się bardziej złożony. Wówczas w grę wchodzą takie elementy jak optymalizacja zasobów sprzętowych, szybkość dysku, odpowiednia konfiguracja bazy danych oraz innych parametrów. Wszystko po to, aby cały proces nie trwał 6h, tylko na przykład 3 albo 4. Jeśli chcesz zgłębić ten temat, polecam poszperanie na forach internetowych (przede wszystkim Atlassian Community) oraz zapoznanie się z dokumentacją TU i TU.

Masz pytanie? Sugestię? Zapraszam do komentowania.

Pozdrawiam Cię,
Łukasz

Autor zdjęcia: Hans-Peter Gauster

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *